Jak działa hormon wzrostu?

Hormon wzrostu (GH, somatotropina) to substancja produkowana przez ludzkie ciało, która stymuluje wzrost, przyrost tkanki mięśniowej, a także regenerację. Istnieje wiele sposobów na zwiększenie ilości produkowanego przez przysadkę mózgową hormonu wzrostu, co wykorzystywane jest między innymi przez sportowców i kulturystów.

Kto ma najwięcej hormonu wzrostu?

Hormon wzrostu najintensywniej produkowany jest w okresie dojrzewania i to właśnie on stoi za gwałtownym wzrostem i za przyrostem masy ciała nastolatków. U przeciętnego dorosłego ilość hormonu wzrostu utrzymuje się na stabilnym poziomie, a następnie spada, co przekłada się na osłabienie mięśni i kości, zmniejszenie jędrności skóry oraz spadek libido.

Hormon wzrostu w kulturystyce

Z uwagi na właściwości pobudzające wzrost mięśni, somatotropina jest bardzo ważna w treningu mającym na celu rozbudowanie sylwetki. Kulturyści i sportowcy prowadzą tryb życia i wykorzystują trening, który pozwala naturalnie zwiększyć poziom hormonu wzrostu, co gwarantuje efekty w postaci zwiększenia masy mięśniowej.

Jak pobudzić hormon wzrostu? Hormon wzrostu produkowany jest przede wszystkim w czasie snu, więc należy zadbać o jego właściwą ilość oraz jakość. Wydzielanie somatotropiny stymulują również właściwe suplementy. Najlepiej działają produkty zawierające proglutaminiam argininy i jednochlorek lizyny. W osiągnięciu zadowalających efektów pomaga również trening z małymi ciężarami, ale dużą ilością powtórzeń.

Comments are closed.