Kreatyna – co daje i czy warto ją stosować?

Kreatyna to związek chemiczny, który jest produkowany w organizmach zwierzęcych. W ludzkim organizmie występuje pod postacią fosfokreatyny. W ciągu doby nasz organizm może wyprodukować 1-2 g kreatyny. Jest to zbyt mała ilość, gdyż zapotrzebowanie dorosłej osoby to około 5-10 g na dobę.

Zapotrzebowanie zależy między innymi od naszego poziomu zaawansowania w treningu. Pierwszy cykl powinniśmy zacząć od małej ilości kreatyny, a w kolejnych cyklach możemy przyjmować więcej.

Co daje stosowanie kreatyny?

Kreatyna wpływa na szybszą odnowę ATP w mięśniach. Wpływa to na lepszą wytrzymałość mięśni. Regularne stosowanie kreatyny pozwala nam trenować dłużej i z większym obciążeniem. Suplement ten najlepiej działa podczas treningów siłowych oraz sprintów. Oprócz wzrostu siły i wytrzymałości kreatyna poprawia regenerację po wysiłku.

Jaką kreatynę wybrać i jak ją stosować?

Kreatyna występuje pod wieloma postaciami. Poszczególne formy różnią się do siebie stopniem przyswajalności i ceną. Suplement ten znajdziemy pod postacią tabletek lub proszku do rozrobienia z wodą. Najpopularniejszą formą jest monohydrat kreatyny. Jest to najstarsza i najlepiej przebadana postać kreatyny. Dodatkowym atutem monohydratu jest jego niska cena. Kreatynę możemy stosować na kilka sposobów. Na początku poleca się stosowanie 5-10 g na dobę przez około miesiąc. Po tym czasie musimy zrobić przerwę. Dla bardziej zaawansowanych zaleca się stosowanie 20-30 g dziennie przez około 2 tygodnie. Po tym czasie przez około 2 miesiące możemy przyjmować 2-8 g dziennie. Dzięki temu przez cały cykl będziemy mieć podwyższony poziom kreatyny, co wpłynie na lepsze efekty treningowe.

Comments are closed.