Różne oblicza cynku – dieta czy suplementy?

Poziom cynku w organizmie może ulegać zmianie w zależności od trybu życia, diety i innych czynników. Uzupełnianie pierwiastka wraz z pokarmem może okazać się trudne. Co wtedy zrobić? Jaki cynk będzie najlepszym wyborem?

Uzupełnianie cynku wraz z dietą

Zbilansowana dieta rzadko doprowadza do niedoborów cynku. Szczególnie narażeni są wegetarianie i weganie lub osoby znacznie ograniczające mięso. Braki cynku w organizmie (https://swiatsupli.pl/blog/ktora-forma-cynku-jest-najlepiej-przyswajalna/) mogą wystąpić także na wskutek przyjmowania niektórych leków lub zaawansowanej aktywności fizycznej. Cynk w pożywieniu można znaleźć m.in. w:

– ostrygach,
– żółtkach jaj,
– roślinach strączkowych,
– mięsie.

Jaki cynk wybrać?

Choć zdaje się, że pierwszy lepszy suplement z cynkiem załatwia sprawę niedoboru, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Na początku warto sprawdzić, w jakiej formie występuje, by uzyskać wysoką skuteczność. Za jedne z lepiej przyswajalnych uważa się chelatowany cynk, cytrynian cynku oraz glukonian cynku. Dobrze jest wybrać tabletki, które są produktem leczniczym, a nie suplementem – wtedy jest pewność, że zostały odpowiednio przebadane pod kątem substancji w nich zawartych. Suplement diety – jeśli jest dobrej jakości – również jest wartościowym źródłem.

Cynk cynkowi nierówny. Warto być uważnym, by cieszyć się zdrowiem – bez niedoborów.

Comments are closed.