Czym jest odżywka białkowa iso whey zero?

Współczesny rynek odżywek dla sportowców posiada bardzo szeroką gamę produktów służących do przyrostu masy mięśniowej. Czasami nawet zawodowi sportowcy mają wątpliwości, który produkt wybrać. Wśród tej mnogości odżywek białkowych można wybrać produkt taki jak odżywka białkowa iso whey zero. Taki koncentrat jest korzystny cenowo i ma wysoką zawartość białka. Jako anabolik, jest tak samo dobry jak każdy inny droższy produkt. Główną zaletą izolatu serwatki jest jego wysoki stopień oczyszczenia (ponad 89% białka) oraz prawie całkowity brak tłuszczu, laktozy i cholesterolu.

Technologia produkcji

Odżywka białkowa iso whey zero tutaj jest wytwarzana z serwatki poprzez ekstrakcję białka serwatki. Stosowane są nowe technologie, takie jak mikrofiltracja i wymiana jonowa. Aby uzyskać produkt wysokiej jakości, serwatka jest odwadniana, a składniki takie jak laktoza, zły cholesterol i tłuszcz zwierzęcy są usuwane. Jak już wspomniano, istnieją dwie metody filtracji. Jeden z nich oparty jest na wymianie jonowej. W jego zastosowaniu właściwości białka zmieniają się, gdy substancja jest wystawiona na działanie wysokich temperatur. Nadal jednak nie wiadomo, jak takie leczenie wpływa na białka. Inną techniką jest mikrofiltracja. Ta metoda oczyszczania jest znacznie łagodniejsza.

Produkcja odżywki białkowej iso whey zero

Białko pozyskuje się również z mięsa, produktów mlecznych, ryb itp., ale żadne z nich nie jest porównywalne z białkiem serwatkowym pod względem skuteczności wchłaniania. Izolat białka serwatki zawiera cały kompleks aminokwasów służących do syntezy tkanki mięśniowej i jej naprawy. 

odżywka białkowa iso whey zero

Korzyści z odżywki białkowej iso whey zero i jej wpływ na organizm

Białko serwatkowe jest wykorzystywane głównie do budowy masy mięśniowej. Jednak wysoka zawartość aminokwasów w izolacie serwatki wspomaga procesy metaboliczne zachodzące w komórkach tkanki mięśniowej. Te związki organiczne są również budulcem do naprawy tkanek i źródłem energii dla prawidłowej pracy mięśni. Białko serwatkowe szybko się wchłania, jest hipoalergiczne i zalecane nawet dla sportowców cierpiących na nietolerancję laktozy (cukru mlecznego). Izolat białka jest preferowany przez kulturystów, ponieważ aktywuje reakcje anaboliczne i hamuje kataboliczne.

Comments are closed.